Home / Oscillators / FCO7C007003A3CEI00
FCO7C007003A3CEI00
Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Product No:
FCO7C007003A3CEI00
Description:
XTAL OSC XO 50.4433MHZ CMOS SMD
Parameter Info
Mfr Fuji Crystal (Hong Kong) Electronics Co., Limited
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series FCO-7C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 50.4433 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 6.8mA (Typ)