Home / Circular Connector Assemblies / FRCIR020R-28-21S-F80-T12-13
FRCIR020R-28-21S-F80-T12-13
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR020R-28-21S-F80-T12-13
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series CIR
Package Bulk
Features Flame Retardant
Shielding -
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Proof
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 37
Shell Size - Insert 28-21
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C