FRCIR020R-28-6S-F80
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR020R-28-6S-F80
Description:
CONN RCPT FMALE 3P SILVER CRIMP
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 900VAC, 1250VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Proof
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 28-6
Current Rating (Amps) 80A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C