Home / Circular Connector Assemblies / FRCIR030-18-19S-F80-T12-13
FRCIR030-18-19S-F80-T12-13
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR030-18-19S-F80-T12-13
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 18-19
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C