Home / Circular Connector Assemblies / FRCIR030-28-12PX-F80-T112-13
FRCIR030-28-12PX-F80-T112-13
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR030-28-12PX-F80-T112-13
Description:
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Shielding -
Orientation X
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 26
Shell Size - Insert 28-12
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C