Home / Circular Connector Assemblies / FRCIR030FP-20-33SZF80T113-13
FRCIR030FP-20-33SZF80T113-13
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR030FP-20-33SZF80T113-13
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CIR 11C 11#16 FR SKT RECP WALL
Parameter Info
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Olive Drab
Series CIR
Package Bulk
Features Backshell, Cable Clamp, Flame Retardant
Shielding Unshielded
Orientation Z
Termination Crimp
Applications Aerospace, Medical, Military
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Cable Opening 0.620" (15.75mm)
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Insert Material Rubber
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Proof
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 11
Shell Size - Insert 20-33
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C