Home / Circular Connector Assemblies / FRCIR030FP-28-9S-F80-T12
FRCIR030FP-28-9S-F80-T12
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR030FP-28-9S-F80-T12
Description:
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 900VAC, 1250VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 12
Shell Size - Insert 28-9
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C