Home / Circular Connector Assemblies / FRCIR030R-24A-25P-F80-T112
FRCIR030R-24A-25P-F80-T112
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR030R-24A-25P-F80-T112
Description:
CONN RCPT MALE 25POS GOLD CRIMP
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 200VAC, 250VDC
Primary Material Metal
Ingress Protection Environment Proof
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 25
Shell Size - Insert 24-A25
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C