Home / Circular Connector Assemblies / FRCIR06AF-40A-60P-F80-T96
FRCIR06AF-40A-60P-F80-T96
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR06AF-40A-60P-F80-T96
Description:
CONN PLUG MALE 60POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr ITT Cannon, LLC
Color Black
Series CIR
Package Bulk
Features Cable Clamp, Flame Retardant
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Material Aluminum Alloy
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number FRCIR
Number of Positions 60
Shell Size - Insert 40-A60
Current Rating (Amps) 13A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C