Home / Circuit Breakers / GA1-B1-54-480-11-MC
GA1-B1-54-480-11-MC
Carling Technologies
Product No:
GA1-B1-54-480-11-MC
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series G
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Lever
Mounting Type DIN Rail
Product Status Active
Approval Agency CCC, UL
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 480 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 8A