Home / Ceramic Capacitors / GA1206H154JBXBT31G
GA1206H154JBXBT31G
Vishay Vitramon
Product No:
GA1206H154JBXBT31G
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Description:
CAP CER 0.15UF 25V X8R 1206
Parameter Info
Mfr Vishay Vitramon
Series GA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.15 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C