Home / Ceramic Capacitors / GA1206H563MBXBT31G
GA1206H563MBXBT31G
Vishay Vitramon
Product No:
GA1206H563MBXBT31G
Description:
CAP CER 0.056UF 25V X8R 1206
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.056 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C