GEC20DRYI-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
GEC20DRYI-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Card Type Non Specified - Dual Edge
Termination Solder
Contact Type Full Bellows
Mounting Type Through Hole
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Contact Material Phosphor Bronze
Base Product Number GEC20
Number of Positions 40
Material - Insulation Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Operating Temperature -65°C ~ 125°C