HDWM-07-57-S-S-250-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-07-57-S-S-250-SM
Description:
CONN HDR 7POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-07
Number of Positions 7
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Post (Mating) 0.380" (9.652mm)