HDWM-08-53-S-S-280-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-08-53-S-S-280-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Tube
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-08
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 0.515" (13.081mm)
Length - Stack Height 0.280" (7.112mm)
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)