HDWM-08-53-S-S-355-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-08-53-S-S-355-SM
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-08
Number of Positions 8
Length - Overall Pin 0.590" (14.986mm)
Length - Stack Height 0.355" (9.017mm)
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)