HDWM-15-53-S-S-250-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-15-53-S-S-250-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 15POS 0.05 STACK SMD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-15
Number of Positions 15
Length - Overall Pin 0.485" (12.319mm)
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)