HDWM-16-55-S-S-355-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-16-55-S-S-355-SM
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-16
Number of Positions 16
Length - Overall Pin 0.695" (17.653mm)
Length - Stack Height 0.355" (9.017mm)
Length - Post (Mating) 0.340" (8.636mm)