HDWM-16-56-L-S-250
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-16-56-L-S-250
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-16
Number of Positions 16
Length - Overall Pin 0.625" (15.875mm)
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Post (Mating) 0.255" (6.477mm)