HDWM-16-56-S-D-505
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-16-56-S-D-505
Description:
CONN HDR 32POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HDWM-16
Number of Positions 32
Length - Overall Pin 0.625" (15.875mm)
Length - Stack Height 0.505" (12.827mm)