HDWM-17-61-L-S-250
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-17-61-L-S-250
Description:
CONN HDR 17POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-17
Number of Positions 17
Length - Overall Pin 1.050" (26.670mm)
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Post (Mating) 0.680" (17.272mm)