HDWM-18-55-S-D-355-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-18-55-S-D-355-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 36POS 0.05 STACK SMD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HDWM-18
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 0.695" (17.653mm)
Length - Stack Height 0.355" (9.017mm)
Length - Post (Mating) 0.340" (8.636mm)