HDWM-20-54-G-D-260-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-20-54-G-D-260-SM
Description:
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HDWM-20
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.545" (13.843mm)
Length - Stack Height 0.260" (6.604mm)
Length - Post (Mating) 0.285" (7.239mm)