HDWM-20-57-G-D-200
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-20-57-G-D-200
Description:
CONN HDR 40POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HDWM-20
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.650" (16.510mm)
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Post (Mating) 0.330" (8.382mm)