HDWM-20-57-G-D-400-SM-A-P
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-20-57-G-D-400-SM-A-P
Description:
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HDWM-20
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 0.780" (19.812mm)
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)
Length - Post (Mating) 0.380" (9.652mm)