HDWM-20-58-G-D-585-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-20-58-G-D-585-SM-A
Description:
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HDWM-20
Number of Positions 40
Length - Overall Pin 1.020" (25.908mm)
Length - Stack Height 0.585" (14.859mm)
Length - Post (Mating) 0.435" (11.049mm)