HDWM-20-59-S-S-600-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-20-59-S-S-600-SM
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HDWM-20
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 1.065" (27.051mm)
Length - Stack Height 0.600" (15.240mm)
Length - Post (Mating) 0.465" (11.811mm)