HDWM-21-53-S-D-355-SM
Samtec Inc.
Product No:
HDWM-21-53-S-D-355-SM
Description:
CONN HDR 42POS 0.05 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.050" (1.27mm)
Series Flex Stack, HDWM
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HDWM-21
Number of Positions 42
Length - Overall Pin 0.590" (14.986mm)
Length - Stack Height 0.355" (9.017mm)
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)