HPW-10-04-T-S-350-500
Samtec Inc.
Product No:
HPW-10-04-T-S-350-500
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series HPW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.090" (2.286mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Product Status Active
Number of Positions 10
Length - Overall Pin 0.940" (23.876mm)
Length - Stack Height 0.350" (8.890mm)
Length - Post (Mating) 0.500" (12.700mm)