HRSPD74-563M
API Delevan Inc.
Product No:
HRSPD74-563M
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 56UH 750MA 300MOHM SMD
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series HRSPD74
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 56 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.290" L x 0.290" W (7.37mm x 7.37mm)
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Current Rating (Amps) 750 mA
Height - Seated (Max) 0.198" (5.03mm)
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100 kHz