HW-13-12-G-D-450-160
Samtec Inc.
Product No:
HW-13-12-G-D-450-160
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 26POS 0.1 STACK T/H
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.160" (4.064mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-13-12
Number of Positions 26
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Length - Stack Height 0.450" (11.430mm)
Length - Post (Mating) 0.420" (10.668mm)