HW-14-09-F-S-470-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-09-F-S-470-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HW-14-09
Number of Positions 14
Length - Overall Pin 0.665" (16.891mm)
Length - Stack Height 0.470" (11.938mm)
Length - Post (Mating) 0.195" (4.953mm)