HW-14-10-F-D-585-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-10-F-D-585-SM
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-14-10
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.765" (19.431mm)
Length - Stack Height 0.585" (14.859mm)
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)