HW-14-10-G-D-405-210
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-10-G-D-405-210
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.210" (5.334mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-14-10
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Length - Stack Height 0.405" (10.287mm)
Length - Post (Mating) 0.215" (5.461mm)