HW-14-10-G-S-290-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-10-G-S-290-SM
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number HW-14-10
Number of Positions 14
Length - Overall Pin 0.765" (19.431mm)
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)
Length - Post (Mating) 0.475" (12.065mm)