HW-14-11-F-D-302-172
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-11-F-D-302-172
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black, Natural
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.172" (4.369mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Product Status Active
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Length - Stack Height 0.302" (7.671mm)
Length - Post (Mating) 0.456" (11.582mm)