HW-14-11-F-D-497-100
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-11-F-D-497-100
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.100" (2.540mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Length - Stack Height 0.497" (12.624mm)
Length - Post (Mating) 0.333" (8.458mm)