HW-14-11-L-D-530-SM-A
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-11-L-D-530-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Tube
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-14-11
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.865" (21.971mm)
Length - Stack Height 0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) 0.335" (8.509mm)