HW-14-11-L-D-600-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-14-11-L-D-600-SM
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Tube
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-14-11
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.865" (21.971mm)
Length - Stack Height 0.600" (15.240mm)
Length - Post (Mating) 0.265" (6.731mm)