HW-15-08-T-D-290-SM
Samtec Inc.
Product No:
HW-15-08-T-D-290-SM
Description:
CONN HDR 30POS 0.1 STACK SMD TIN
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series Flex Stack, HW
Package Bulk
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number HW-15-08
Number of Positions 30
Length - Overall Pin 0.465" (11.811mm)
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)
Length - Post (Mating) 0.175" (4.445mm)