Home / Circuit Breakers / IEGS6-1-61-10.0-01-V
IEGS6-1-61-10.0-01-V
Sensata-Airpax
Product No:
IEGS6-1-61-10.0-01-V
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Description:
CIRCUIT BREAKER
Parameter Info
Mfr Sensata-Airpax
Series IEG
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CSA, TUV, UL1077
Number of Poles 1
Base Product Number IEGS6
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 10A