Home / Circuit Breakers / IEGX6-1-61-30.0-A-46-V
IEGX6-1-61-30.0-A-46-V
Sensata-Airpax
Product No:
IEGX6-1-61-30.0-A-46-V
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Description:
CIRCUIT BREAKER
Parameter Info
Mfr Sensata-Airpax
Series IEG
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination -
Actuator Type Rocker
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Approval Agency CSA, TUV, UL1077
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 240 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 30A