Home / Circuit Breakers / IEGZX11-1-62-15.0-G-G3-V
IEGZX11-1-62-15.0-G-G3-V
Sensata-Airpax
Product No:
IEGZX11-1-62-15.0-G-G3-V
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR
Parameter Info
Mfr Sensata-Airpax
Series IEG
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Rocker
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CSA, TUV, UL1077
Number of Poles 2
Base Product Number IEGZX11
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 15A