Home / Circuit Breakers / JLE-1-1-53F-2-B4-250
JLE-1-1-53F-2-B4-250
Sensata-Airpax
Product No:
JLE-1-1-53F-2-B4-250
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 250A 125VDC
Parameter Info
Mfr Sensata-Airpax
Series JLE
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination -
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency UL
Number of Poles 1
Base Product Number JLE-1-1-53
Voltage Rating - DC 125 V
Current Rating (Amps) 250A