Home / Circuit Breakers / JLE-2-1REC4-50-1-B3-250
JLE-2-1REC4-50-1-B3-250
Sensata-Airpax
Product No:
JLE-2-1REC4-50-1-B3-250
Manufacturer:
Sensata-Airpax
Description:
CIR BRKR MAG-HYDR 250A 65VDC
Parameter Info
Mfr Sensata-Airpax
Series JLE
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination -
Actuator Type Lever
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency UL
Number of Poles 2
Base Product Number JLE-2-1REC4
Voltage Rating - DC 65 V
Current Rating (Amps) 250A