LSH-050-01-G-D-A
Samtec Inc.
Product No:
LSH-050-01-G-D-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series LSH
Package Tube
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.075" (1.90mm)
Base Product Number LSH-050
Number of Positions 100
Mated Stacking Heights 2.31mm