Home / Headers, Male Pins / M80-5L22800-30-314
M80-5L22800-30-314
Harwin Inc.
Product No:
M80-5L22800-30-314
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER R/A 31POS
Parameter Info
Mfr Harwin Inc.
Style Board to Cable/Wire
Series Datamate Mix-Tek
Package Tube
Features Keying Slot, Mating Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Threaded
Number of Rows 2
Pitch - Mating -
Product Status Obsolete
Voltage Rating 800V
Contact Material -
Insulation Color Black
Insulation Height 0.218" (5.55mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions 31 (28 + 3 Coax)
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.177" (4.50mm)
Current Rating (Amps) 2.2A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C