M83723/75A898N
Conesys
Product No:
M83723/75A898N
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 3POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Conesys
Color Black
Series Military, MIL-DTL-83723 Series III
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Black Anodized
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock, Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating 600VDC
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number M83723/75
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 8-98
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C