MAX6478BL33AD3+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6478BL33AD3+T
Package:
6-UCSP (1.52x1.52)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN POS ADJ 300MA 6UCSP
Parameter Info
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Adjustable (Fixed)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFBGA, CSPBGA
Product Status Obsolete
Control Features Reset, Shutdown
Current - Output 300mA
Base Product Number MAX6478
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA
Current - Supply (Max) 96 µA
Voltage - Output (Max) 5.5V
Supplier Device Package 6-UCSP (1.52x1.52)
Current - Quiescent (Iq) 136 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (3.3V)