MCT0603HC1002FP500
Vishay Dale
Product No:
MCT0603HC1002FP500
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 10K OHM 1% 1/10W 0603
Parameter Info
Mfr Vishay Dale
Series MCT - VG01
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 10 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Base Product Number MCT0603
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±50ppm/°C